3X3 Let’s Play Together – Carnaval de Nonformal

Turneul de fotbal “3X3 Let’s Play together” este o  metodă de educație nonformală bazată pe animația socio-educativă și, în acest caz, își dorește să încurajeze tinerii să lupte împotriva rasismului și a discriminării. În același timp, jucătorii au șansa să afle că diferențele culturale nu ar trebui privite ca probleme ci, mai degrabă, ca resurse de la care poți învăța ceva.

Turneul de fotbal “3X3 Let’s Play Together” face parte din Carnaval de Nonformal și este pregătit și facilitat de Rafael Sánchez López, voluntar din Spania al Team for Youth Association.

Turneul se adresează ELEVILOR DE LICEU și se va desfășura într-o singură zi, într-un sistem în care fiecare echipă va juca, pe rând, împotriva tuturor celorlalte echipe. Participarea este gratuită!

REGULILE JOCULUI
  1. DIMENSIUNEA CAREULUI DE JOC – 20m x 10m
  2. NUMĂR DE JUCĂTORI – fiecare echipă poate avea minim trei jucători de teren; nu există portar (nu este permisă atingerea balonului cu mâna); o echipă poate avea un jucător de rezervă pentru înlocuiri în timpul jocului
  3. DURATA UNEI PARTIDE – două reprize a câte șase minute, cu pauză de două minute între reprize
  4. ÎNCEPEREA JOCULUI – se face prin lovitură liberă, la începutul fiecărei reprize sau după fiecare gol marcat
  5. REPUNERE DIN MARGINE – dacă balonul părăsește suprafața de joc prin lateral, acesta se reintroduce în joc din margine, cu piciorul, de către echipa adversă
  6. AUT DE POARTĂ – dacă balonul părăsește suprafața de joc prin spatele porții, acesta se reintroduce în joc din același loc, cu piciorul, de către echipa adversă
  7. LOVITURĂ DE PEDEAPSĂ – se execută de la o poartă la alta, fără portar și se acordă în cazul în care balonul este atins cu mâna sau un fault este comis în careul mic, ori în cazul în care partida se încheie la egalitate, pentru a stabili câștigătorul.
  8. LOVITURA LIBERĂ – toate loviturile libere sunt directe. Un singur jucător poate fi între balon și poarta adversă, la o distanță minimă de patru metri.
  9. ARBITRI – o partidă va fi condusă la centru de un arbitru
  10. JOC DE ECHIPĂ – pentru a marca un gol valid, toți jucătorii trebuie să atingă balonul cel puțin o data
  11. INTERCULTURALITE: fiecare echipă trebuie să includă jucători de gen, cultură sau țară diferită
  12. NUMELE ECHIPEI – trebuie să fie reprezentativ pentru toți componenții echipei și să facă referire la cultura sau profilul acestora
  13. FAIR PLAY – echipa care nu comite niciun fault pe durata unei partied primește un punct bonus, chiar dacă pierde meciul.
  14. PUNCTE: se acordă două puncte pentru victorie, un punct pentru înfrângere și un punct dacă nu comiți niciun fault