[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text css=”.vc_custom_1414600383025{margin-top: 15px !important;margin-bottom: 35px !important;}” css_animation=”appear”]
Ghiță a participat la proiectul ”EVS for Nature”, un proiect SEV (Serviciul European de Voluntariat) desfășurat în Turcia, în orășelul Kazanlî. Acolo, alături de o echipă de voluntari internaționali, a ajutat la igienizarea plajei, la curățirea și înfrumusețarea orașului precum și la informarea populației cu privire la voluntariat și la protejarea mediului marin.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text css=”.vc_custom_1414600459856{margin-top: 15px !important;margin-bottom: 35px !important;}” css_animation=”left-to-right”]
Proiectul s-a desfășurat între lunile august și octombrie 2014 și a făcut parte din o serie de servicii de voluntariat pe termen scurt din aceeași locație cu tematici similare pe parcursul a 2 ani.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text css_animation=”left-to-right” css=”.vc_custom_1414600569759{margin-top: 15px !important;margin-bottom: 35px !important;background-color: #77dd8d !important;}”]
Despre experiența lui acolo puteți citi mai jos:
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text css_animation=”left-to-right” css=”.vc_custom_1414599906390{margin-top: 15px !important;margin-bottom: 35px !important;}”]
Când am sosit în Turcia, mentorul Yusuf ne-a așteptat în Tarsus Kleopatra cu mașina asociației. Eram eu cu încă 2 băieți din Italia (Davide și Gabriel). Ceilalți au ajuns doar a-2-a zi. Eu am fost cazat într-un sat numit Kazannlî. Pe lângă mine, în echipă au fost 7 voluntari din Italia, Ungaria, Spania și Bosnia. Primul lucru ciudat pe care l-am observat la localnici: înăuntru în casa lor era foarte curat, dar în afară, pe lângă casă, era dezastru. Lumea de acolo credea că e responsabilitatea serviciilor de salubrizare să curețe tot ce nu e în interiorul casei.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text css_animation=”left-to-right” css=”.vc_custom_1414599963859{margin-top: 15px !important;margin-bottom: 35px !important;}”]
Acomodarea aici o fost ușoară – aveam 2 apartamente, primul avea chiar internet, bucătărie unde mâncam și o cameră mare unde făceam workshop-urile. În celălalt apartament eram eu cu încă 5 persoane, acolo doar dormeam, nu stăteam în casă mult timp.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text css_animation=”left-to-right” css=”.vc_custom_1414600005060{margin-top: 15px !important;margin-bottom: 35px !important;}”]
Satul e foarte mic, oamenii sunt prietenoși, săritori, te ajută când ai probleme. O întâmplare: când am făcut cumpărăturile într-un supermarket mai îndepărtat m-am întâlnit cu un vecin care m-a recunoscut și m-a ajutat să ajung înapoi. Un amic de-al său a venit și m-a luat, m-a dus direct la apartament. Oamenii de acolo sunt foarte deschiși, foarte prietenoși. Mentorul are un trecut mai puțin obișnuit, acum este o persoana respectata în tot orașul, lumea îl cunoaște și știe că lucrează cu voluntari. Dacă ești străin, poți explica că îl cunoști și acest lucru îți poate deschide multe uși.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text css_animation=”left-to-right” css=”.vc_custom_1414600032196{margin-top: 15px !important;margin-bottom: 35px !important;}”]
Voluntarii cu care am locuit sunt puțin cam leneși, ei nu își spălau farfuria după ce o foloseau astfel că în fiecare zi când veneam găseam câte ceva în bucătărie de spălat. Am făcut o mini-ședință în urma căreia am avut o zi generală de curățat ambele apartamente și apoi totul a revenit la normal. Aproape, căci în curând am stabilit data unei noi ședințe. O săptămână mi-am petrecut-o în Bursa în ”On-arrival Training” unde am învățat multe despre persoana mea, cât de flexibil pot fi din punct de vedre emoțional și am învățat să fiu mai răbdător. A fost o experiență unică.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1414600068815{margin-top: 15px !important;margin-bottom: 35px !important;}”][vc_column width=”1/1″][vc_text_separator title=”Curiozități din acest SEV:” title_align=”separator_align_left” color=”grey”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text css_animation=”left-to-right” css=”.vc_custom_1414600257947{margin-top: 15px !important;margin-bottom: 35px !important;}”]
- am avut o familie vecină, care era din Siria, erau prietenoși dar aveau arme în casă. Într-o zi am zărit pe balcon un AK-47. Au spus că e un lucru normal, lumea știa. Nu era un caz unicat;
- am observat că dacă ceri băutura lor tradițională pronunțând “Raki” și nu “Rakî” atunci ei își dau seama imediat că ești turist și dublează prețul. Astfel, în scurt timp mi-am îmbunătățit pronunția;
- am învățat că dacă ai barbă și vorbești în engleză riști să fii întrebat daca ești cumva din Siria. Dacă ești, ai o problemă;
- cel mai ieftin lucru de acolo este ”ekmek” – pâinea. La propriu, e aproape gratis!
- drumurile de acolo sunt curate, bune; în schimb șoferii nu prea respectă regulile de circulație – e periculos de condus pe acolo fără experiență.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1414600321077{margin-top: 15px !important;margin-bottom: 60px !important;}”][vc_column width=”1/1″][quote]A fost un SEV bun unde au fost zile rele, dar și zile bune (mult mai multe). Nu îmi pare rău că am luat această decizie și m-aș întoarce oricând acolo cu mult drag.[/quote][/vc_column][/vc_row]









